Military Significant Others and Spouse Support - MilitarySOS.com
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Healthy meals on a budget

  1. Account Closed
    eelo's Avatar
    eelo is offline
    Account Closed
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Va Beach
    Posts
    26,322
    Blog Entries
    1
    #11
    Advertisements
    Quote Originally Posted by Amanda. View Post
    mmmmm. that sounds delicious!
    I have used this website for the things we make at school. I have to stretch a ridiculously low classroom budget, so I'm all about the cheap stuff.

    http://budget101.com/ramen_noodle_recipes.htm

    These are a little fancier, but they're still good: http://www.womansday.com/Articles/Fo...e-Recipes.html

    The only thing you have to watch with the ramen noodles is the sodium; it can be killer.

    OH! Cabbage is also very inexpensive and you can really do a lot with it. Fresh gingerroot also gives good flavor and because you don't need to buy more than a toe of it at a time, it's pretty cheap. So is fresh garlic.
  2. Photographer in Southern CA
    SezzySue's Avatar
    SezzySue is offline
    Photographer in Southern CA
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Victorville, CA
    Posts
    18,585
    Blog Entries
    4

    #12
    my favorite is stir fry. I cut up chicken, and use frozen veggies. Then I add some spices for flavor and put it over rice. Its so good and cheap to make.
  3. Account Closed
    eelo's Avatar
    eelo is offline
    Account Closed
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Va Beach
    Posts
    26,322
    Blog Entries
    1
    #13
    Oh, and don't forget about coupons! However- lots of times, the store brand product is just as good as the brand-name product (heck, sometimes it's exactly the same stuff), so if the coupon price is still more than the store brand price, it's not always a good deal.

    However- some stores will double or even triple coupons, and that can be amazing. For example- my grocery store was running a BOGO on certain Pillsbury biscuits. I had a coupon for 40 cents off if you buy three, plus it was triple coupon week. I bought four cans of biscuits for the price of two ($1.09 each), for a total of $2.18. Then I used a 40-cents-off coupon, which got tripled, for $1.20 off. So I got four cans of biscuits for 98 cents, making them less than a quarter each. The store brand for the same size was 89 cents each, so in this case I saved a LOT by buying the name brand and using the coupon.
  4. 1/2 hippie, 1/2 diva... all Jersey
    sweetvanity's Avatar
    sweetvanity is offline
    1/2 hippie, 1/2 diva... all Jersey
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    VA
    Posts
    9,370
    #14
    Quote Originally Posted by eelo View Post
    Also- learn to roast a good chicken. It's SO easy- I usually make a small bowl of 2-3 tablespoons olive oil and seasonings like thyme, sage, poultry seasoning. I drizzle the olive oil over the chicken and stick it in a preheated 425 oven for 15 minutes, then drop the temp to 325 and roast for about an hour. The initial high heat "seals" the chicken with a crispy skin, and the chicken itself will stay very juicy. Have the chicken for one meal, pull off as much meat as you can and save it to make enchiladas or nachos or something, and then make a soup with the chicken carcass. If you don't want to make the soup right away, put the carcass in a bag in the freezer.
    i've done this and gotten 3-4 meals out of it at least! also i find that buying whole chickens and butchering myself is much more cost-effective than buying pre-butchered meals.

    www.SnarkyFit.com
  5. MilitarySOS Jewel
    LittleMsSunshine's Avatar
    LittleMsSunshine is offline
    MilitarySOS Jewel
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Hell
    Posts
    21,797
    #15
    I recently switched to a vegan diet for health reasons... and I thought it was going to be SO expensive..... but, if you watch the sales..... and shop around.... and use coupons.... it's really not any more expensive to eat healthy.

    One example (which probably won't mean much to you unless you're intending to go vegetarian or vegan ) is textured vegetable protein. It's commonly used as a meat substitute in meals..... comes in a little pack in the refrigerator area... costs $3-5.

    The pack is tiny, compared to the same amount in hamburger or ground turkey that you'd normally use. I was freaked out when I bought it because it was so small compared to real meat.

    However.... when I started cooking with it.... I found I was able to use one pack of the veggie fake meat in THREE different meals. It doesn't shrink down like real meat does

    IDK.... my point is... healthy eating often seems a lot more expensive than it really is.

    You can also try farmer's markets, local food co-ops, or even just the regular grocery store for produce. Another thing we do is buy in bulk and store. Yesterday I came home with nearly 30lbs in dry beans, lentils, soy beans, etc...... and spent less than $10 total. It was all on sale at the health food store so I stocked up That'll last all year.... if not longer
  6. Dez
    Destiny <3
    Dez's Avatar
    Dez is offline
    Destiny <3
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,708
    #16
    Quote Originally Posted by eelo View Post
    Oh, and don't forget about coupons! However- lots of times, the store brand product is just as good as the brand-name product (heck, sometimes it's exactly the same stuff), so if the coupon price is still more than the store brand price, it's not always a good deal.

    However- some stores will double or even triple coupons, and that can be amazing. For example- my grocery store was running a BOGO on certain Pillsbury biscuits. I had a coupon for 40 cents off if you buy three, plus it was triple coupon week. I bought four cans of biscuits for the price of two ($1.09 each), for a total of $2.18. Then I used a 40-cents-off coupon, which got tripled, for $1.20 off. So I got four cans of biscuits for 98 cents, making them less than a quarter each. The store brand for the same size was 89 cents each, so in this case I saved a LOT by buying the name brand and using the coupon.
    I love finding great deals with coupons...I once got a bottle of kraft ranch for 19 cents...I was pretty stoked

    As far as budget recipes for dinners... this website has a few...my problem I run into when trying to find good recipes on a budget is when I find a website there are only a few I actually like or would use...and there aren't a whole lot to choose from..so make sure you are always keeping your eyes open for new ones. There are a couple on this website I like...http://family.go.com/food/pkg-cheap-eats/ The tortellini with the edamame is really yummy...
  7. Dez
    Destiny <3
    Dez's Avatar
    Dez is offline
    Destiny <3
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,708
    #17
  8. Amy
    Account Closed
    Amy's Avatar
    Amy is offline
    Account Closed
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    9,229
    #18
    Quote Originally Posted by sweetvanity View Post
    you'd be amazed what a little garlic, olive oil, salt, & pepper will do for so many meats and veggies!
    I love asparagus with olive oil and sea salt.
  9. deployment #2: 1 month down!
    Brittany Rashel's Avatar
    Brittany Rashel is offline
    deployment #2: 1 month down!
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Me: Ft Bliss, TX / Him: Iraq
    Posts
    9,952
    #19
    thanks so much everyone. I've gotten quite a few recipes from these websites. I'll be off to the store shortly to start stocking up.
  10. Senior Member
    MS234755's Avatar
    MS234755 is offline
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Texas
    Posts
    9,493
    #20
    Thanks for posting this Brittany! I've been having this problem recently, now that I buy my own food and make my own meals. These suggestions are all awesome
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •